Prečo sa mi rozpadá podrážka na mojej pracovnej obuvi?

Aká je životnosť pracovnej, alebo bezpečnostnej obuvi?

Množstvo kupujúcich si kladie presne tú istú otázku, tak sme sa rozhodli to jednoducho vypátrať a analyzovať. Toto môže slúžiť, ako návod kedy si už kúpiť novú pracovnú, alebo bezpečnostnú obuv.

Rôzne materiály používané k výrobe obuvi majú rôznu životnosť. Množstvo komponentov použitých k výrobe sa v určitom okamihu rozpadávajú prirodzene vzhľadom na ich chemické zloženie.

Najpodstatnejší materiál, ktorý je zodpovedný za životnosť väčšiny pracovnej obuvi je polyuretán v medzipodošve a podošve.

Sťažnosti mnohých zákazníkov sú oprávnené, ak výrobca úplne zlyhá pri výbere tých správnych komponentov.

Moja podrážka na pracovnej, alebo bezpečnostnej obuvi sa rozpadla? Prečo?

Niektorý z vás majú nepochybne obuv strašne dlho a stále sa dá nosiť. Dôvodom je kvalitný materiál podošvy z polyuretánu- PU.

Polyuretán je najviac používaný materiál pri výrobe pracovnej obuvi., pretože ponúka množstvo pozitívnych vlastností pre svojho používateľa.

  • veľmi ľahký
  • veľmi flexibilný
  • vysoká účinnosť tlmenia nárazov
  • extrémne odolný voči oderu
  • výborné protišmykové vlastnosti

Tieto základné vlastnosti majú pozitívny vplyv na všetky pohybové vzorce používateľa a pokiaľ sa rozprávame o životnosti podošvy na mechanické vplyvy.

Špecifické zloženie PU vytvára tieto skvelé vlastnosti, ale výrazným spôsobom ovplyvňuje životnosť pracovnej, alebo bezpečnostnej obuvi.

Proces starnutia materiálu PU spôsobuje hydrolýza.

Čo sa stane, ak je bezpečnostná obuv veľmi stará?

Materiál PU pozostáva z dlhých polymérnych reťazcov, ktoré sa vplyvom vlhkosti postupne delia. Dôsledkom tejto skutočnosti je, že obuv stráca flexibilitu a stáva sa krehkou. Teraz sme sa dozvedeli, prečo sa každá pracovná obuv po čase rozpadne.

 Pracovnú obuv neuskladňujte a neodkladajte doma s tým, že vám dlhšie vydrží! Prečo?

Pracovná , alebo bezpečnostná obuv je mnohokrát uskladňovaná v garážach v suterénoch a to sú práve miesta kde je vysoká vlhkosť. Tu je kameň úrazu prečo pracovnú obuv používať a neuskladňovať pre ďalšie generácie, pretože práve táto vlhkosť zosilňuje proces hydrolýzi a spôsobuje starnutie obuvi rýchlejšie, ako pri reálnom nosení a používaní.

Čo iné materiály použité pri výrobe pracovnej obuvi?

Aj ostatné materiály pri výrobe obuvi podliehajú rýchlo času a sú to napríklad zmäkčovadlá obsiahnuté v kaučuku, ktoré postupne difundujú z materiálu. Výsledkom tohoto chemického procesu je strata elasticity a stvrdnú a jednoducho sa lámu.

EVA materiál, ktorý sa používa hlavne pri športovo ladenej bezpečnostnej a pracovnej obuvi nepodlieha hydrolýze, ale predstavuje jednu veľkú nevýhodu zmenšuje sa v prípade, ak ja vystavovaný konštantným zaťaženiam, ako je chôdza, beh atď..

 Naše odporúčanie pre vás a vašu pracovnú, alebo bezpečnostnú obuv.

Zistili sme, že starnutie a opotrebovanie obuvi je úplne normálny proces, ktorým prechádzajú všetky druhy pracovnej obuvi a nielen pracovnej, jednoducho všetky na tejto planéte. V prípade, ak máme záujem využiť pozitívne vlastnosti obuvi nesmiete obuv odkladať, ale používať ju, lebo životnosť je obmedzená aj keby ste ju mali odloženú.

chcem vediet viac o pracovnej obuvi 

 

AUTOR: Ing. Mikuláš CINA

dátum: 09.03.2024

zdroj: https://www.uvex-safety.com