Bezpečnostné topánky - 8 prípadov, prečo chrániť svoje nohy

Keď začnete uvažovať nad pracovnou obuvou, ktorú chcete používať na pracovisku väčšinou vás napadne obuv odolná voči vysokému zaťaženiu, ako napríklad bezpečnostná obuv s oceľovou špičkou. takýto druh obuvi je dôležitým ochranným prostriedkom hlavne na priemyselných a stavebných pracoviskách.

Na trhu je obrovské množstvo druhov pracovnej a bezpečnostnej obuvi, ktoré robia prácu bezpečnejšou a nie je to obuv iba s oceľovou špičkou. Moderné typy obuvi poskytujú vysokú trakciu, podporu klenby a ďalšie bezpečnostné výhody.

Základným kritériom pokiaľ chcete mať na nohách pohodlnú bezpečnostnú obuv je vykonanie posúdenia nebezpečenstva a určenie, aké riziká hrozia, ako napríklad pošmyknutie a pád, alebo hrozba pred ostrými predmetmi atď. Na základe posúdenia rizík si vyberiete správnu pracovnú obuv.

Poranenia nôh použitím nesprávnej obuvi je vysiľujúce a spôsobuje množstvo zdravotných problémov .

1. OCHRANA PRED PADAJÚCIMI PREDMETMI

V prípade, ak pracujete na pracovisku, kde hrozí pád predmetov na nohy je najúčinnejšia ochrana používať bezpečnostnú obuv s oceľovou špičkou, ktoré účinne chránia prsty a celé chodidlo.

Bezpečnostná kotníková obuv dámska s kvalitnou bezpečnostnou špičkou UVEX S1 ESD 8563

2. OCHRANA PRED PREPICHNUTÍM 

V prípade, ak sa na pracovisku vyskytuje veľké množstvo ostrých predmetov, ktoré by mohli preraziť podrážku a poraniť chododlo. Topánky s odolnými podrážkami a hrubými materiálmi obklopujúcimi chodidlo ponúkajú najlepšiu ochranu. Mäkká podrážka nemusí poskytovať dostatočnú ochranu.

Bezpečnostná obuv ARSENAL 954 6160 S3 (2)

3. OCHRANA PRED NEBEZPEČENSTVOM POREZANIA

Zariadenia, ktoré obsahujú pohyblivé časti môžu predstavovať nebezpečenstvo porezania. Napríklad pracovníci v ťažobnom priemysle čelia nebezpečenstvám z reťazových píl. Ak by bola reťazová píla v kontakte s nohou ​​výsledok by mohol byť katastrofálny. Používajte výhradne bezpečnostnú obuv vyrobenú z materiálu odolného voči prerezaniu. Tieto topánky sú tiež vodotesné alebo vodu odpudzujúce.

Bezpečnostná obuv ARSENAL 954 6160 S3 (6)

4. OCHRANA PRED ÚRAZOM ELEKTRICKÝM PRÚDOM

Elektrická energia predstavuje na pracovisku rôzne riziká. Pracovníci môžu čeliť potenciálnym elektrickým šokom alebo akumulovať statickú elektrinu, čo môže viesť k elektrickým iskrám v určitých prostrediach. Na zníženie pravdepodobnosti úrazu elektrickým prúdom je možné nosiť nevodivú obuv vyrobenú z kože, gumy alebo iných materiálov, ktoré nevedú elektrickú energiu. V miestach, kde hromadenie statického náboja na tele predstavuje nebezpečenstvo, je možné použiť antistatickú alebo vodivú obuv. 

Bezpečnostné dámské poltopánky výrobca UVEX 8561 S1 SRC (2)

5. OCHRANA PROTI POŠMYKNUTIU

Na každom pracovisku sa môžu vyskytnúť klzné plochy, ktoré vedú k mnohým nehodám. Správna obuv môže poskytnúť dodatočnú ochranu proti pošmyknutiam a pádom. Môžu tiež zabrániť pádom z rebríkov, ktoré sú príliš bežné, keď ľudia nenosia topánky so správnymi behúňmi. Pracovná obuv , ktorá sa dobre hodí a cíti sa pohodlne, môže tiež zlepšiť rovnováhu, ktorá tiež pomôže predísť sklzom, výletom a pádom.

Bezpečnostné dámské poltopánky výrobca UVEX 8561 S1 SRC (5)

6. PREVENCIA ÚNAVY

V prípade, ak stojíte celý deň, najmä na tvrdých povrchoch, ako je betón, môže byť únava skutočným problémom. Svaly na nohách, chrbte a iných častiach tela sú unavené a situácia sa môže zhoršiť, keď používate nevhodnú obuv. Topánky, ktoré poskytujú adekvátne odpruženie a podporu oblúka zmierňujú namáhanie svalov. To znamená, že budete menej unavení.  Prevencia svalového napätia tiež pomáha chrániť pred, ako sú napríklad chronické bolesti chrbta.

Bezpečnostné sandály S1 s bezpečnostnou špičkou a protismykovou podrážkou UVEX 8560 S1 SRC Ladies (12)

7. OCHRANA PRED POPALENÍM

Popáleniny z požiaru sa môžu vyskytnúť na pracovisku, ale tak môžu popáleniny z chemikálií a dokonca aj z bežných materiálov na pracovisku. Obuv vyrobená z odolných materiálov môže zabrániť popáleninám spôsobeným rozstrekovanými chemikáliami, postriekaním roztaveným kovom a inými nebezpečnými látkami, ktoré by mohli poškodiť pokožku na nohách.

Bezpečnostná obuv ARSENAL 954 6160 S3 (7)

8. OCHRANA PRED EXTRÉMNYM POČASÍM

Všetci vieme, že chladné počasie môže viesť k zraneniam, ako je zamrznutie a podchladenie, a na pracovisku by sa nemali prehliadať tieto nebezpečenstvá. Ľudia, ktorí v zime pracujú vonku, sú ohrození, ako aj zamestnanci, ktorí pracujú vo vlhkom alebo chladnom prostredí.

Nie všetky topánky sú vodotesné alebo izolované, aby poskytovali ochranu pred chladom, dažďom a snehom, preto si určite vyberte možnosti obuvi, ktoré sú vyrobené z vhodných materiálov. 

Bezpečnostná obuv ARSENAL 954 6160 S3 (8)

UPOZORNENIE: Nezabudnite na predpis pri používaní pracovnej a bezpečnostnej obuvi!

viac o pracovnej obuvi

Autor článku: Ing. Mikuláš Cina

www.obuvdoroboty.sk