Správna voľba pracovnej obuvi

Pracovná obuv každému z vás umožní pracovať bezpečne a bez toho, aby ste znížili komfort a pohodu. Väčšina pracovných prostredí si vyžaduje dodržiavať normy, ktoré si vyžadujú používanie správneho obutia do práce. Cieľom tohoto článku je pomôcť s výberom tých správnych pracovných topánok podľa prostredia a pozície.

Bezpečnostné dámské poltopánky výrobca UVEX 8561 S1 SRC (5)

AKO SI VYBRAŤ SVOJU PRACOVNÚ OBUV ?

Pri výbere pracovnej alebo bezpečnostnej obuvi by každý z vás mal brať do úvahy určité dôležité kritéria, ktoré majú vplyv na bezpečnosť. Medzi takéto kritéria patria napríklad úroveň ochrany, ktorú potrebujete, estetické a komfortné kritéria. Vaša obuv musí mať označenie CE a tým si zagarantujete požadovanú kvalitu. Dôležité je overenie či vyhovuje bezpečnostným normám tíkajúcich sa rizík súvisiacich s výkonom práce. 

Norma EN ISO 20345:2011 definuje rôzne kritéria podľa potrebnej ochrany zdravia. Pri výbere topánok do práce by ste mali brať do úvahy rozdiel týkajúce sa prítomnosti špičky a to EN ISO 345 pre bezpečnostnú obuv sio špičkou, ktorá je odolná voči nárazu do 200J. Potom poznáme ešte normu  EN ISO 346 kde ochranná špička je odolná proti nárazu 100 joulou a EN ISO 347 kde pracovná obuv nemá žiadnu špičku.

Hlavné výberové kritéria: normy, bezpečnosť, komfort, typ ochrany

Bezpečnostná obuv ARSENAL 954 6160 S3 (7)

PREČO POUŽÍVAŤ PRACOVNÚ OBUV?

Množstvo zranení, ktoré sa stane z dôvodu nepoužívania ochrany na nohách sú veľmi vážne a niekedy aj s tragickým koncom. Povinnosťou zamestnávateľa je zabezpečiť  pracovnú, alebo bezpečnostnú obuv ktorá je vhodná. Na druhej strane zamestnanci su povinný túto obuv používať na pracovisku. Kontrolným orgánom je Národný inšpektorát práce, ktorý zamestnávateľa môže sankcionovať. Zákony všeobecne vyžadujú nosenie pracovnej, alebo bezpečnostnej obuvi a to aj podľa zákonníku práce.

Hlavné výberové kritéria: ochrana zdravia, zákony

Bezpečnostné dámské poltopánky výrobca UVEX 8561 S1 SRC (2)

AKÚ PRACOVNŮ OBUV SI VYBRAŤ?

Správny výber závisí hlavne od úrovne ochrany, komfortu a taktiež ceny. Obuv ktorú potrebujete a vyžaduje si to pracovné prostredie. Každý jeden model bezpečnostnej obuvi, ktorý vyhovuje norme EN ISO 20345: 2011 je vybavený bezpečnostnou ochrannou špičkou, ktorá odolá tlaku 200 joulov. Vyhovujúca obuv by mala byť aj protišmyková  na hladkých povrchoch a mastných podlahách na rôznych pracoviskách. V mnohých prípadoch je potrebné skontrolovať aj dodatočné vlastnosti, ako sú antistatické, protipožiarne. Obuv musí byť aj odolná voči opotrebovaniu. 

Prvým základným kritérium je voľba či potrebujete nízku, alebo členkovú či dokonca vysokú pracovnú obuv. Následne sa rozhodujete, aké materiálové zloženi by mala mať obuv na pracovisku. Na výber je množstvo kategórií od kožených až po látkové. Dôležitým faktorom je aj hmotnosť, pretože každý z nás má radšej ľahku obuv, aby sa citil pohodlne. Dobrou radou je naozaj si dávať pozor na veľkosť a neobjednávať menšie veľkosti, ktoré môžu spôsobovať veľké zdravotné komplikácie. 

Bezpečnostná obuv ponúka tieto základné kritéria ochrany: protišmyková, antistatická, ľahká

Bezpečnostná obuv ARSENAL 954 6160 S3 (8)

AKÉ SÚ NORMY PRACOVNEJ, BEZPEČNOSTNEJ OBUVI ?

Najzákladnejšou normou je EN ISO 20345, ktorá klasifikuje obuv, ako protišmykovú, s oceľovou, alebo plastovou špičkou a majú uzavretú oblasť päty. Norma podom určuje dodatočné vlastnosti ktoré sú:

  • A - antistatická obuv
  • FO - podrážky odolné voči uhľovodíkom
  • E - absorbia energie v päte
  • P - podrážka odolná voči prepichnutiu
  • WR - vodeodolná obuv
EN ISO 20345 A FO E P WRU WR
SB
SBP x
S1 x x x
S1P x x x x
S2 x x x x x
S3 x x x x x x
S4 x x x x x
S5 x x x x x x

 

A vaše pracovisko nepredstavuje riziku pádu predmetov na nohy môžete si vybrať pracovnú obuv bez špičky, čo je pohodlnejšie a komfortnejšie.

Hlavné výberové kritéria: ochranné, normy, pracovná obuv

Bezpečnostná kotníková obuv dámska s kvalitnou bezpečnostnou špičkou UVEX S1 ESD 8563

AKÝ MODEL PRACOVNEJ OBUVI JE VHODNÝ PRE MOJE PRACOVISKO:

Je naozaj veľmi dôležité si zvoliť typ pracovnej obuvi, ktorú budete potrebovať. Vhodné je vyberať si obuv podľa prostredia v ktorom sa nachádzate, či už je to vonku, alebo vo vnútorné pracovné prostredie. Stále je lešie si vybrať vyššiu ochranu S3, ale podľa druhu rizika je možné vybra't aj obuv S1, alebo S1P ak je riziko prepichnutia podrážky. V prípade, ak je možnosť šmyknutia voľte obuv s označením SRA, alebo SRB. Človek v dnešnej dobe už musí použivať pracovnú obuv a to v každom priemyselnom odvetví.

Bezpečnostné sandály S1 s bezpečnostnou špičkou a protismykovou podrážkou UVEX 8560 S1 SRC Ladies (12)

AKO SA POHYBUJE PRIEMERNÁ CENA OBUVI DO PRÁCE ?

Záleží to od kategórie a čo očakávame. Všeobecne platí že lacná pracovná obuv nedosiahne komfortu značkovej pracovnej obuvi. Od kvality sa cena pohybuje od 5,- EUR až do 500,- EUR.

Na záver platí zlaté pravidlo pri cenách obuvi do práce: čím je pracovná obuv drahšia tým je jej kvalita vyššia.

Dúfam, že článok vám pomohol pri výbere a zorientovaní sa v tejto problematike a budete mať šťastnú ruku pri výbere tej najlepšej pracovnej obuvi.

 Autor článku: Ing. Mikuláš Cina

dátum: 26.03.2024