Pracovná obuv a 8 dôvodov prečo

Pracovná obuv a 8 odporúčaní

Keď uvažujete nad pracovnou obuvou s oceľovou špicou napadne Vás myšlienka nepohodlnosti a ťažkej nohy. Samozrejme už to tak dávno nie je pretože sa používajú rôzne kompozitné materiály na odľahčenie pracovnej obuvi, ale udržanie kvality pracovnej obuvi.

Je mnoho druhov pracovnej obuvi , ktoré urobia pracovné prostredie bezpečnejšie a to nielen pracovná obuv s oceľovou špicou. Ďalšie ochranné faktory pracovnej obuvi poskytujú taktiež ďalšie bezpečnostné výhody. Ak chcete nájsť tú správnu pracovnú obuv  pre prácu v zamestnaní, budete musieť vykonať posúdenie nebezpečnosti a určiť, aké druhy rizika, ako pošmyknutia a pády alebo ostré predmety, predstavujú hrozbu pre nohy. Potom vyberte pracovnú obuv, ktoré ponúkajú správnu ochranu.

Pracovná obuv sa nemusí zdať tak zásadná na pracovisku, alebo pri práci doma , ako pracovné okuliare alebo pracovné rukavice  Ak niekto na vašom pracovisku pochybuje o tom , že pracovná obuv nie je dôležitá tak sa vystavuje riziku pracovného úrazu.

FUNKCIA BEZPEČNOSTNEJ OBUVI

Nosiť ochrannú obuv, alebo čižmy môže pomôcť predísť mnohým zraneniam. To je najdôležitejšia funkcia pracovnej obuvi.

  1. OCHRANA PRED PÁDOM PREDMETOV

 Keď pracovníci nosia ťažké predmety, tak oceľová špica je dôležitým doplnkom vašej pracovnej obuvi a predchádzate zraneniu s určitosťou.

  1. OCHRANA PRED PREPICHNUTÍM

V prípade , keď pracujete v prostredí kde by ste mohli našliapnuť na ostré predmety či zhora alebo aj zdola. Mäkká podrážka na pracovnej obuvi vám dostatočnú ochranu nedokáže poskytnúť a po takomto úraze je vaša práceneschopnosť niekoľko dlhých týždňov určitosťou.

  1. OHRANA PRED PREREZANÍM

Strojové zariadenia , ktoré obsahujú pohyblivé diely, môžu predstavovať ďalšie nebezpečenstvo poranenia nôh a to zarezaním , alebo nechcenou amputáciou nohy z dôvodu nepoužitia pracovnej obuvi. Pracovníci v drevárskom priemysle, napríklad čelia nebezpečenstvu porezania pri práce s motorovou pílou kde dochádza ku katastrofálnym zraneniam. Materiály na pracovnej obuvi odolné proti prerezaniu budú  chrániť tých pracovníkov, ktorí používajú motorové píly. Tieto topánky sú tiež vodotesné alebo vodu odpudzujúce a chránia členkovú oblasť.

  1. OCHRANA PRED ELEKTRICKÝM PRÚDOM

Elektrická energia vyvoláva rad rizík na pracovisku. Pracovníci čelia možným úrazom elektrickým prúdom alebo úrazom statickou elektrinou.

Ak chcete znížiť riziko úrazu elektrickým prúdom, nevodivá pracovná  obuv vyrobená z kože, gumy alebo iných materiálov, ktoré nevedú elektrinu vám zabezpečia pohodu na pracovisku.

  1. OCHRANA PROTI POŠMYKNUTIU

Pošmyknutie sa môže stať na každom pracovisku a môže viesť k mnohým nehodám vo vysokej frekvencii. Zamestnávatelia k znižovaniu rizika môžu podniknúť mnohé kroky, ako je kvalitné upratovanie a inštalovanie protišmykových podláh. V neposlednom rade aj protišmyková pracovná obuv zabezpečuje dostatočnú ochranu pred neželaným zranením.

  1. PREDCHÁDZAŤ ÚNAVE

Pre pracovníkov, ktorí stoja po celý deň, a to najmä na tvrdých povrchoch, ako je betón, únava môže to  byť skutočný problém. Pracovná obuv poskytuje dostatočné tlmenie pričom zmierňuje tlak na svaly a únavu. Pri použití pracovnej obuvi budete menej unavený a čulejší , takže budete svoju prácu vykonávať vďaka pracovnej obuvi bezpečnejšie a efektívnejšie.

Znižovanie svalového napätia vás chráni taktiež proti ochoreniam pohybového aparátu, ako sú napríklad chronické bolesti nôh.

  1. PREDCHÁDZAŤ POPÁLENIU

 Popáleniny od ohňa na pracovisku , alebo popáleniny chemikáliami, alebo aj od bežných materiálov, ako je cement. Pracovná obuv vyrobená z odolných materiálov, môže zabrániť popáleniu chemikáliami alebo žeravým kovom , ktoré by vám mohli poraniť nohy.

  1. CHRÁŇTE SA PRED EXTRÉMNYMI POVETERNOSTNÝMI PODMIENKAMI

Všetci vieme, že chladné počasie môže viesť k zraneniam, ako je podchladenie, a tieto nebezpečenstvá by nemali byť prehliadané na pracovisku. Ľudia , ktorí pracujú vonku v zime sú v ohrození, rovnako ako zamestnanci, ktorí pracujú vo vlhkom alebo chladenom prostredí.

Je dôležité jednoducho  udržať nohy v teple a pohodlí v spojení s inými opatreniami na uchovávanie vhodnej teploty v pracovnej obuvi. Nie každá pracovná obuv je nepremokavá, alebo izolovaná, alebo dostatočne zateplená voči chladu a snehu. Je potrebné si dobre vybrať pracovnú obuv, aby sa vaše nohy cítili pohodlne.

 Na záver o povinnosti zamestnávateľa a zabezpečenie pracovnej obuvi.

Zamestnávateľ musí zabezpečiť, aby každý dotknutý zamestnanec používal pracovnú obuv , kde hrozí nebezpečenstvo úrazu nôh. V oblastiach, kde hrozí nebezpečenstvo poranenia nôh v dôsledku pádu alebo alebo úrazu elektrickým výbojom atď..