Výrobný spôsob pracovnej a bezpečnostnej obuvi

VÝROBNÝ SPÔSOB

Jedná sa hlavne o charakteristiku, akým je spojený spodok obuvi s vrškom, výrazne ovplyvňuje funkciu a údržbu obuvi.

 • Obuv lepená

  Najčastejšie používaná technológia, kedy je spodok obuvi k vršku pripevnený lepom. Pevnosť lepeného spoja môže byť negatívne ovplyvnená premočením alebo prepotením obuvi, pri neopatrnej chôdzi môže dôjsť k mechanickému uvoľneniu lepeného spoja (zakopnutie).

 • Obuv flexiblová

  Obuv vyrobená týmto spôsobom je veľmi pohodlná, ľahká, ohybná (flexibilná) s efektným prešívaným okrajom. Zvýšená ohybnosť je daná tým, že vršok obuvi je prišívaný priamo k spodku bez nutnosti použiť napínaciu stielku. Nevýhodou obuvi je jej obmedzená vodonepriepustnosť, ktorá je daná práve prišitím vršku k spodku. Preto je táto obuv určená predovšetkým do suchého prostredia. Pri zvýšenej vlhkosti môže dôjsť k premočeniu obuvi.

 • Obuv s priamo tvarovaným spodkom

  Spodok obuvi je k vršku pripevnený lisovaním, vstrikovaním alebo odlievaním. Takto je vyrábaná predovšetkým športová obuv a obuv pre voľný čas. Kvalita spoja i samotného spodku obuvi je daná použitým materiálom.

 • Obuv rámová

  Spojenie spodku s vrškom je vytvorené nepriamo prišitím k vyšívaciemu rámu. Spojenie vršku a spodku obuvi týmto spôsobom je veľmi pevné a odolné.

 Zdroj informácií : BATA