Používané kritéria na hodnotenie najlepšej pracovnej a bezpečnostnej obuvi

Pohodlie pracovnej a bezpečnostnej obuvi

Pri státí, alebo chôdzi je dôležité mať pohodlnú pracovnú obuv. Ľudia, ktorý sú  nútení v práci dlho stáť, alebo sú neustále v pohybe, rýchlo zistia rozdiely medzi pohodlnou obuvou a nepohodlnou pracovnou obuvou. Pokiaľ ide o pracovnú obuv, pohodlie znamená oveľa viac, ako len samotná funkčnosť. Môže to mať priamy vplyv aj na náš pracovný výkon. Inými slovami, keď sa cítite dobre, zdá sa, že deň je o trochu jasnejší  /to znamená, že aj slnko svieti jasnejšie ako obvykle./  Na druhej strane nesprávna pracovná obuv výrazne znižuje Vašu výkonnosť a nejedná sa iba o samotnú chôdzu, alebo vykonávanie fyzických úloh. Je tu ďalší nemenej dôležitý faktor, ktorý sa v nás všetkých zúčastňuje, ak sa cítite nepríjemne a to je psychologický faktor.  Je to jednoduché, lebo ak Vás Vaša pracovná obuv neustále trápi, budete sa ťažko sústrediť, alebo robiť svoje úlohy najlepšie, ako viete. Navyše, ak ste schopný pracovať v nepohodlnej obuvi, zdá sa, že si to od Vás vyžaduje väčšie úsilie v takmer všetko o čo sa pokúšate. Ak ste niekedy používali nepohodlnú pracovnú obuv, potom budete veľmi dobre vedieť, aké nepríjemné to je. Obuv, ktorá je vyrobená z nevhodných materiálov a nesprávnych strihov sa, len veľmi ťažko ignoruje. Je to strašná myšlienka neustále uvažovať, že mám na nohách nepohodlnú obuv, ale bohužiaľ sa s tým stretávame často.

Čo robí pracovnú obuv a bezpečnostnú pohodlnou?

Výber materiálov je prvoradý. Toto je jedná zo základných chýb zlej pracovnej obuvi. Zvyčajne ja používam lacné materiály, ktoré ponúkajú, len málo výhod. To spôsobuje reťazovú reakciu nepohodlia pre samotné zdravie a slabý výkon na pracovisku. Kvalitná pracovná obuv je navrhnutá tak, aby poskytovala celodenný komfort, podporovala správne držanie tela a zvyšovala všeobecný výkon. Majte však na pamäti, že aspekty ako podpora oblúka obuvi a šírka obuvi akéhokoľvek typu závisia od anatómie Vašich chodidiel

Tlmiaca funkcia a opora pracovnej a bezpečnostnej obuvi

Nedostatok odpruženia pracovnej obuvi je jedným z dôležitých faktorov, ktoré značne znižujú pohodlie obuvi. Čím dlhšie ich budete nosiť, tým viac sa Vaše päty, členky a boky vystavujú priamemu zaťaženiu , to znamená, že obuv má nedostatočné tlmenie Na druhej strane pracovná obuv s maximálnym odpružením a absorbujúcimi materiálmi je pohodlnejšia na používanie. Medzi podrážky Eva priniesli mimoriadne účinný systém podpory a odpruženia. Aj v konečnom dôsledku zvyšuje pohodlie nositeľa pracovnej obuvi. Tlmiace účinky, okrem toho, že sú veľmi ovplyvňujúcim faktorom, sú tiež dôležitým elementom v sledovaní Vašej výkonnosti. Niečo tak jednoduché môže spôsobiť obrovský rozdiel v spôsobe, akým chodíte. Primeraná pracovná obuv sa bude správať, ako Vás osobný asistent, výrazne zvýši a napraví Váš postoj. Vhodná obuv robí viac, ako len oporu chodidla, môže mať priamy vplyv na členky, kolená, boky a dokonca ja na chrbticu. S vhodnou pracovnou obuvou môžete mať prirodzenejšiu pozíciu.  To nielenže udrží Vašu pracovnú výkonnosť, ale má aj dlhodobé zdravotné výhody.                                                                                         

Polstrovanie pracovnej a bezpečnostnej obuvi je jedným z dôležitých faktorov. Bez ohľadu na typ práce, ktorú robíte je dôležité umiestniť určitú ochranu medzi nohy a povrch. Má to významnú úlohu pri absorbcii nárazov. Absorbcia nárazov je vyžadovaná v určitých pracovných podmienkach. Dobré polstrovanie pracovnej obuvi zaisťuje veľkú ochranu Vašim nohám. Táto ochrana ďalej pôsobí na kolená, boky pretože náraz sa nezastaví v pätovej časti nohy. Ak ste niekedy pocítili naliehavú potrebu vyzuť si pracovnú obuv v práci, potom máte skúsenosť s nedostatočným odpružením. Podpora obuvi a odpruženie pôsobí na viac faktorov, ako iba na pohodlie. Správna konštrukcia obuvi poskytuje fyzické výhody a vylepšenia a tieto funkcie zvyšujú efektivitu v práci. Možno Vám nebudú zabezpečovať, že budete rýchlejšie pracovať ale majú obrovský vplyv na Vašu schopnosť chodiť a stáť.  Okrem tohto môžu zlepšiť celkové zdravie chodidiel, čo samozrejme z dlhodobého hľadiska vedie k zvýšenej efektivite. Neprimerané zaťaženie použitím nevhodnej pracovnej obuv urýchľuje svalovú únavu. Čím viac  budete vystavený nárazom a svalovému stresu, tým rýchlejšie sa Vaše svaly unavia a tým môže dôjsť aj k pracovnému úrazu. Priedušnosť pracovnej a bezpečnostnej obuvi v závislosti od Vášho pracovného prostredia, môže byť tento faktor menej dôležitý, ale na druhej strane môže to byť veľmi dôležité. aj pre ľudí, ktorí pracujú v pomerne vetranom prostredí, môže byť pracovná obuv, ktorá nemá priedušnosť celkom veľkou prekážkou a to najmä v prostrediach, kde je horúco /napr. v kuchyniach  atď.  /. Zablokovanie prúdenia vzduchu je obmedzujúci faktor spôsobujúci následne aj zdravotné problémy. V prvom rade môžeme analyzovať dôležitosť priedušnosti pracovnej obuv. Bez ohľadu, akú prácu vykonávate úplne uzatvorená obuv spôsobuje, že si uchováva teplo. Pracovná obuv, ktorá nie je vybavená sieťovinou, alebo nie je kožená a nemá zabezpečenú cirkuláciu vzduchu je spôsobujúcim faktorom potenia. Čím dlhšie Vaša obuv udržuje teplo, tým rýchlejšie a dlhšie sa Vám noha bude potiť. Okrem toho má koncentrácia tepla niekoľko ďalších dôsledkov. Napríklad spôsobuje, že Vaše nohy sú oveľa náchylnejšie na podráždenie, zvyšujú možnosť na množenie sa baktérii vo vnútri pracovnej obuv a tým môžu spôsobiť ďalšie ochorenia chodidiel. Ako už bolo spomenuté, vlhkosť vo vnútri nevetranej obuv je vhodným prostredím na rozmnožovanie baktérií, ktoré spôsobujú zápach. Zápachom sa to nemusí ukončiť, pretože tieto baktérie spolu s vlhkých prostredím sú dokonalou klímou na tvorbu húb. Je to preto, lebo každá vlhkosť v obuvi priťahuje baktérie a huby dokonale. Všeobecne povedané, čím ťažšia je pracovná obuv, tým menej priedušnosti to prináša. To je dôvodom, prečo športová obuv má tenký dizajn.

Dôležitým faktorom je aj farba pracovnej obuv. To je obzvlášť dôležité, ak Vaša pracovná obuv  je čiernej farby, pretože táto farba absorbuje teplo. Priedušnosť je jedným z najdôležitejších funkcií komfortnosti pracovnej obuv a dá sa priamo posudzovať na základe jej schopnosti prúdenia vzduchu cez ňu. Všeobecne platí, že horná časť obuv a stielka sú prvky priamo zodpovedné za priedušnosť. Použitím materiálov, ako je sieťovina, dochádza k podstatnému zvýšeniu prúdenia vzduchu v obuv. Navyše nedostatok prúdenia vzduchu môže úplne zničiť aj tú najlepšiu obuv. Ak budú Vaše nohy podráždené, kvôli koncentrácii tepla sa ich iné komfortné funkcie rozplynú a budete sa cítiť určite zle. Odporúčame hľadať pracovnú obuv, ktorá obsahuje priedušné materiály. Pre maximálnu účinnosť by mali byť priedušné materiály umiestnené hlavne  v prednej časti chodidla, vnútornej časti  a jazykom v oblasti šnurovania.

Flexibilita pracovnej a bezpečnostnej obuvi

Flexibilita je základom každého pohybu, ktorý zahŕňa chôdzu, skákanie, ohýbanie chodidla atď. Nedostatok flexibility sa hlavne prejavuje  v zlej kvalite pohodlia  straty efektívnosti vo všeobecnosti. Pracovná obuv, ktorá Vám  neumožňuje správne sa pohybovať v práci, nie je dobrá, pretože to bude nielen veľmi nepríjemné, ale Vás to spomalí. Aby bolo možné vyrobiť kvalitnú pracovnú obuv, musí byť vyrobená z pružných materiálov. Flexibilita nie je len o podrážke obuvi, lebo na prvý pohľad sa môže zdať, že to je jediné miesto, kde sa obuv ohýba. Aj horné materiály zohrávajú dôležitú úlohu v pružnosti obuvi. Pevná horná časť obuvi môže výrazne ovplyvniť negatívne pohyb na pracovisku. Nedostatok flexibility pracovnej obuvi spôsobuje nielen poškodenie materiálov obuvi, ale aj zbytočné namáhanie časti Vaši nôh. Pozitívna flexibilita obuvi zahŕňa schopnosť nôh ohnúť sa prirodzeným spôsobom. Toto ohýbanie sa začína v prednej časti nohy a vystupuje hore. Obuv, ktorá nemá dostatok flexibility sa nemôže prirodzene ohýbať. Navyše vám to môže poškodiť chodidlá. Ak si myslíte, že niečo také môžete na pracovnej obuvi ignorovať, tak si predstavte chôdzu s úplne plochou a pevnou podrážkou, bez toho, aby sa ohýbala. Navyše ľudia, ktorý majú problémy s chôdzou trpia najviac z obuvi bez flexibility. Je to preto, lebo flexibilita priamo súvisí s podporou celého tela. Záverom je evidentné, že nedostatok flexibility v pracovnej obuvi zvyšuje množstvo stresu u používateľa.

Hmotnosť pracovnej a bezpečnostnej obuvi

Hmotnosť pracovnej obuvi je často podhodnotená ľuďmi, ktorí majú stojace zamestnanie. Hmotnosť spočiatku nemusí vyzerať ako vážny problém. Čím dlhšie budete používať zlú pracovnú obuv, tým väčší dopad to bude na Vás mať. Ťažká a nevhodná obuv sa stane Vašim nepriateľom hlavne pri chôdzi. Na druhej strane ľahšia pracovná obuv zvyšuje dlhodobí komfort.

Hlavným faktorom ovplyvňujúcim hmotnosť topánok sú materiály. Obvykle najťažším prvkom obuvi je medzipodrážka. Aj keď je dôležité držať sa minimalistického prístupu, je dôležité zachovať kvalitu materiálov. Minimalistické materiály sú ľahšie, ale aj menej odolné, ako hrubšie materiály. Ponúkajú tiež menšiu ochranu. Vrchná časť pracovnej obuvi je oveľa ľahšia, keď je zložená z materiálov,  ako sieťovina a nylon. Koža je oveľa ťažšia, ale tiež poskytuje vyššiu ochranu. Z toho dôvodu ideálne zloženie pracovnej obuv spočíva v kombinácii tenkých a ľahkých materiálov a pevných materiálov, ktoré poskytujú pevnosť a štruktúru. Alternatívne niektoré syntetizované materiály dodávajú vlastnosti odolných materiálov. Pri kúpe pracovnej a bezpečnostnej obuvi odporúčame hľadať materiály, ako  je termoplastický polyuretán /TPU/ s vlastnosťami lepšími, ako je kaučuk.                 Etyl-vinylacetát  /EVA/ je ďalšou populárnou zmesou, ktorá slúži na výrobu pracovnej obuvi. Eva podrážky sú nielen oveľa efektívnejšie ako tradičné, ale tiež vážia oveľa menej. Syntetické materiály sa používajú skôr v hustote ako objeme.

Aby sme skompletizovali informácie ohľadne výberu vhodnej pracovnej obuvi, tak môžeme povedať, že dobrá pracovná a bezpečnostná obuv je tá, ktorá je presne vhodná do Vášho pracovného prostredia, spĺňa všetky funkčné, komfortné a estetické vlastnosti.

Pracovnú deň je na konci, ak sú Vaše nohy ubolené, potom máte určite  nesprávnu pracovnú obuv , na opačnej strane, ak sú Vaše nohy neubolené, nepochybne viete, že máte vhodnú pracovnú obuv.

Často kladené otázky o pracovnej a bezpečnostnej obuvi

Otázka:  Ako odolná je pracovná obuv?

Odpoveď:  Sú odolné tak, ako ostatné druhy obuvi. Majte na pamäti, ako často budete obuv používať, to je v konečnom dôsledku to, čo rozhoduje, ako rýchlo sa ukončí životnosť obuvi. Životnosť obuvi pri používaní 5krát týždenne by mala dosiahnuť 2 roky a viac v závislosti od typu práce, aký vykonávate.

Otázka:  Kde nakupovať pracovnú obuv?

Odpoveď:  Dobrou voľbou sú maloobchodné predajne, ale aj elektronické nakupovanie. Odporúčame nakupovať na www.obuvdoroboty.sk  kde nájdete rozmanitý sortiment a zvyčajne za oveľa lepšiu cenu. Váš nákup je chránený.

Otázka:  Aké pracovné doplnky by som si mal kúpiť?

Odpoveď:  Vyberajte si podľa typu práce a aktivít, ktoré zahŕňa.

Otázka:  Mal by som si kúpiť pracovnú obuv s plochou podrážkou alebo vyvýšenou?

Odpoveď:  Ploché podrážky neponúkajú toľko odpruženia. Napriek tomu to neznamená, že ploché topánky sú zlé, je to záležitosť preferencie a pracovného oblečenia.

Otázka: Aká má byť vložka v pracovnej obuvi?

Odpoveď:  Najoptimalnejšou je taká, ktorá sa prispôsobí nohe a vytvára pohodový zážitok.

Otázka: Môžem v práci používať športovú obuv:

Odpoveď: Športová obuv má vlastnosti, ako pružnosť, tlmenie nárazov a odpruženie. Sú to vlastnosti rozhodujúce pre pohodlie, ale športová obuv nespĺňa ochrannú funkciu pred pracovnými rizikami a zásadami ochrany zdravia a života na pracovisku.  

autor: Ing. Mikuláš Cina

zdroj : https://nicershoes.com/best-work-shoes-reviewed/