Dlhá história obuvi v skratke

Preskúmajte v skratke  dlhú históriu topánok
 
Ľudia používajú obuv každý deň a ani si neuvedomujú akým vývojom prešla a dostala sa do dnešnej podoby.


40.000 pred naším letopočtom
Hoci ľudia nikdy nenašli  topánky z tejto éry, archeologický dôkaz ukazuje, že ľudia začali prvýkrát nosiť tzv. kryty na nohy  okolo roku 40.000 pred naším letopočtom

10000 - 2000 pred naším letopočtom
Archeológovia našli koženú obuv, ktorá sa omotávala okolo nohy a bola previazaná v prednej časti nohy v jaskyni v Arménsku. Tam sú aj staršie jaskynné maľby, ktoré ukazujú, že ľudia nosia nejaké krytiny na nohách. Mohli použiť čokoľvek z dreva, alebo listov, ale nedostatok písomných informácií obmedzuje poznatky o prvopočiatkoch používania obuvi.

Egypt
Egyptské topánky boli jednoduché, ale sú významné dôkazy o štýle a materiáloch. Ľudia nosili sandále podobné dnešným tangá sandálom. Noha sa merala pomocou šliapnutia na mokrom piesku. Sandále boli hlavným symbolom postavenia a bohatstva v Egypte. Bolo vysvetlené, že najchudobnejší ľudia - otroci - nebudú nosiť topánky. Potom, čo Egypťania začali používať kožu, chudobnejší ľudia používali papyrus a z hornej triedy používali kožu. Často zdobili ich sandále klenoty, zlato a farby, ktoré reprezentovali stav.

Rím a Grécko
Ďalším významným pokrokom v technológii s obuvou prišlo od Grékov a potom od Rimanov, ktorí na zvýšené sandále používali technológiu s drevenou alebo korkovou podrážkou a remienky  ktoré išli cez nohu, alebo až do nohy.

Topánky sa stali viac funkčné k boju a cestovaniu a pomáhali k  šíreniu rímskeho impéria.  Stovky rokov  rímskeho vplyvu po celej Európe zanechalo aj po rozpade impéria technológie výroby a spracovania obuvi v skôr ovládaných územiach.

1600 pred naším letopočtom
Sandále zostali populárne v celej Európe a v Stredomorí. Sandále obyčajných ľudí boli často hrubé a nie dobre vyrobené. Vikingovia a ľudia v dnešnom Nemecku a v Británii začala prispôsobovať sandále na celú nohu hlavne pre ich chladnejšie, vlhkejšie podnebie a terén. V priebehu rokov sa tieto topánky vyvinuli.

Mongoli vytvoril moderné topánky pre jazdu na koni, ktoré boli funkčné a ozdobené. Holandské dreváky boli tiež vynájdené okolo tohto času.

1600 nášho letopočtu
Vysoké podpätky pre mužov aj ženy boli populárne hoci mnoho chudobných ľudí ešte nemalo žiadnu obuv.  V 17. a 18. storočí je  vzostup vysokých kožených topánok ako sú topánky renesančné a gavalier topánky.

1700 nášho letopočtu
Štýl mužov nosiť podpätky padol po francúzskej revolúcii. Časti obuvi začali byť vyrábané pomocou strojového zariadenia, a šnúrky boli vynájdené v roku 1790. Spoločenská obuv - kožené topánky tzv. mokasíny s plochejším dnom a jednoduchým vzorom.

1800 nášho letopočtu
Najväčších pokrok v technológii obuvi prišiel v priebehu roka 1800. Nielenže boli moderné topánky kovbojské tzv. mongolského štýlu a jazdecké topánky, ale mnoho kožených  topánok po celej Európe  sa veľmi podobali tomu, ako vyzerajú  dnes.

- Pred začiatkom roku 1800 sa nevyrábali topánky pre ľavú a pravú nohu. Prvý pár topánok s nohou označenou pre ľavú a pravú bol vyrobený v roku 1818 vo Philadelfii. Priemyselná revolúcia a strojová éra bola dôležitá pre výrobu obuvi, pričom prvý automatizovaný  stroj na výrobu obuvi bol vynájdený Janom Ernstom Matzeligerom v druhej polovici 18 storočia.
 
Autor článku : Ing. Mikuláš Cina
 
 
Zdroj : http://www.obuvdoroboty.sk/pracovna-obuv-poradna/