Čo je dôležité pre kvalitnú pracovnú a bezpečnostnú obuv ?

Čo je dôležité pre kvalitnú pracovnú a  bezpečnostnú obuv ?


Kľúčovým rysom bezpečnostnej topánky, ktorá je akreditovaná s medzinárodnou normou je špička schopná vydržať náraz  20 kg hmotnosti padajúcej vertikálne z výšky jedného metra a v tom prípade pohlcujúce 200 joulov kinetickej energie. Špičky sú tradične vyrobené z vysoko nárazových ocelí, ale v poslednej dobe sa už objavujú čoraz častejšie hliníkové a plastové špičky.

Avšak, väčšina moderných bezpečnostných topánok majú ďalšie bezpečnostné prvky, podľa ktorých ich rozdeľujeme do rôznych kategórií. Patrí medzi ne napríklad oceľou  lisované vrstvy v podrážkach, aby sa zabránilo prenikaniu klincov a ostrých predmetov. Odolnosť proti sklzu, ktoré musia byť tiež v súlade s normami. Ďalšie bezpečnostné funkcie v podrážke sú minimálne : antistatické vlastnosti, odolnosť voči teplote, odolnosť voči rope a chemikáliám ako sú kyseliny a lúhy.

Komfort a hygiena bezpečnostnej a pracovnej  obuvi
Okrem toho, že od pracovnej obuvi očakávame ochranu chodidla musí byť aj pohodlná. Pracovník, ktorý má na sebe komfortnú bezpečnostnú obuv je pravdepodobné, že je viac produktívni a menej pravdepodobné, že trpí chronickými problémami nôh a pohybového aparátu.

Medzi hlavné komfortné funkcie patrí zvršok a  materiály, ktoré prejdú určitou úrovňou odolnosti proti vode a priedušnosti vrchných materiálov.
Medzi ďalšie komfortné funkcie patrí flexibilita pracovnej obuvi a tlmiaca absorbia v oblasti päty

Trvanlivosť bezpečnosnej a pracovnej obuvi
Bezpečnostné topánky sú vyrobené prevažne z kravej kože alebo byvolej kože. Podrážka sa zvyčajne pridáva  priamo k hornej tak, aby sa dosiahol takmer dokonalý efekt lepenia, čím sa minimalizuje možnosť  oddelenia a prieniku tekutín alebo častíc dovnútra obuvi.

Styling pracovnej obuvi
Štýl pracovnej a bezpečnostnej obuvi sa stále dostáva do popredia a výrobcovia poskytujú širokú škálu výberu, tak aby si každý zákazník našiel ten štýl pracovnej obuvi, ktorý mu je najbližší.

Autor článku : Ing. Mikuláš Cina

zdroj informácií : http://www.kingsafetywear.com/techinfo/index.html